Link 01.04.2007 :: 16:18 Komentuj (33)

Odcinek 3x14 „Exposé”

Historia z punktu widzenia Nikki i Paulo: Nikki gra w jakimś filmie striptizerkę, która została zamieszana w kryminalną sprawę i w rezultacie zamordowana. Okazuje się, że był to serial „Exposé”, w którym zagrała gościnnie. Ma wyjechać z Sydney, gdzie miały miejsce zdjęcia, do Los Angeles, acz nie może, zakochana jest bowiem z wzajemnością w producencie, dużo od niej starszym mężczyźnie, który zwie się Howard Zuckerman.
Aktorka je w jego domu posiłek. Do stołu podaje niedawno zatrudniony w domu tego zamożnego człowieka kucharz, Paulo. Gospodarz częstuje Nikki słodką bułeczką. W koszyku z pieczywem czai się naszyjnik. Nikki sięga po niego, kiedy Howard zaczyna się dusić i pada ździebko nieżywy na oparcie krzesła.
Okazuje się wówczas, że Nikki i kucharz byli w zmowie. Dziewczyna zabiera Zuckermanowi klucz. Zakradają się do sejfu i kradną stamtąd rosyjską matrioszkę, w której ukryty jest jakiś wyjątkowo cenny przedmiot.
Czekając na lot 815 na lotnisku w Sydney, czytają w gazetach informację o śmierci producenta. Piją szampana i śmieją się. Nikki całując Paulo odkrywa, iż żuje on gumę. Jest to guma nikotynowa, albowiem Paulo pragnie pozbyć się zgubnego nałogu palenia. Obok przechodzą kłócący się ze sobą Shannon i Boone.
Po katastrofie przerażona Nikki szuka Paula pośród rozbitków. Kiedy go odnajduje, posiniaczonego i pokrwawionego na twarzy, bardziej interesuje ją lokalizacja skradzionego z sejfu obiektu aniżeli samopoczucie ukochanego.
Pobyt na wyspie wypełniają parze poszukiwania torby wymuszone przez Nikki, która goni Paula po dżungli. Korzystając z swych wdzięków zmusza dr Arzta, aby narysował jej mapkę prezentującą miejsca, gdzie mogła spaść torba z tylnej części samolotu. Przy okazji ogląda owady wyłapywane przez Arzta np. pająka zwanego Meduzą, który paraliżuje swe ofiary. Podczas poszukiwań N&P znajdują samolot z ciałem brata pana Eko. Nikki chce, by Paulo wszedł na wzniesienie i sprawdził maszynę, jednak Paulo jest rozsądniejszy niż Boone i nie wdrapuje się tam. Odkrywają także wejście do bunkra Perła, ale Nikki nie pozwala tam zejść Paulo tłumacząc, iż niewielkie jest prawdopodobieństwo, że bagaż tam wylądował.
Zainspirowana historyjką Kate o jej walizce z m.in. bronią spoczywającą na dnie zbiornika wodnego, prowadzi tam Paula i każe mu zanurkować. Paulo znajduje torbę, ale udaje przed swą dziewczyną, że widział jedynie trupy. W tajemnicy przed nią wyławia później matrioszkę. Chce zakopać ją na plaży po zmroku. Przechodzący tamtędy Locke radzi mu, żeby schował swą tajemnicę w lepszym miejscu, bo w piasku może wypłynąć, gdy przyjdzie przypływ. Paulo zanosi arcydzieło słowiańskiej sztuki ludowej do bunkra Perła, gdzie chowa je w spłuczce od toalety. Akurat w tym momencie na dół schodzą Ben i Juliet. Paulo zostaje w łazience i podsłuchuje. Oglądając obraz na monitorach Adersi omawiają sprawę zmuszenia Jacka, aby zoperował Bena. Przywódca Innych przyznaje, że zamierza pojmać też Kate i Sawyera, i wykorzystać Michaela, by sobie to ułatwić. Po ich wyjściu Paulo zabiera pozostawione tam walkie-talkie.
Kiedy jakiś czas później Locke, Sayid i Desmond wybierają się do bunkra Perła, N&P idą z nimi. Paulo zamknięty w toalecie niszczy matrioszkę i chowa sobie ciemny woreczek do spodni.
Już w rzeczywistym czasie odcinka 3x14 Nikki odkrywa, że Paulo ma przy sobie gumę nikotynową. Konstatuje wtedy, że musiał znaleźć torbę i jej o tym nie powiedzieć. Wściekła, zabiera ze sobą pająka Meduzę w słoiku i używa owada do sparaliżowania Paula. Paulo przeprasza ją i powiada, że zrobił to, bo nie chciał stracić Nikki, nie chciał przestać być jej potrzebny. Nikki przeszukuje go i znajduje ich skarb. Niestety, kto od miecza wojuje, od miecza ginie. Pająk kąsa także Nikki. Dziewczyna biegnie w stronę plaży, szybko zakopuje ów skarb, dobiega na plażę, dostrzega Sawyera i Hurleya. Zdążyła zaledwie rzec, „I’m paralysed” i padła na ziemię bez czucia.

*

Historia z punktu widzenia Hurleya, Sawyera, Charlie’go i innych: Nikki pędzi przez dżunglę, jakby sama śmierć ją goniła i była tuż tuż za jej plecami. Klęka na ziemi i zaczyna ją rozkopywać palcami, szybko tam coś chowa i zasypuje. Biegnie dalej aż na plażę. Sawyer i Hurley grają sobie w tenisa stołowego i widzą, jak Nikki pojawia się, słaniająca się na nogach. Pytają, czy wszystko w porządku. Dziewczyna nie odpowiada. Pada na ziemię. Z jej ust dobywają się niezrozumiałe słowa. Sawyer krzyczy, że trzeba biec po pomoc, przynieść wodę. Lecz Nikki umiera. Przybywają Sun, Jin i Charlie. Zszokowani rozbitkowie nie mogą zrozumieć, co było przyczyną zgonu: Nikki nie jest ranna, wygląda zupełnie normalnie, poza tym, że jest ździebko nieżywa. Podejrzewają, że mogła zostać otruta. Postanawiają sprawdzić, co jadła i czy ktoś jeszcze nie poczuł się źle. Dostrzegają też ziemię za paznokciami Nikki. Hurley i Sawyer zastanawiają się, jakie były jej ostatnie słowa. Hugo stwierdza, iż brzmiało to jak „Paulo lies”. Postanawiają odszukać Paulo.
Sawyer, Hugo i Jin znajdują go również ździebko nieżywego, leżącego w dżungli, pozbawionego buta i z rozpiętymi spodniami. Jin chce napić się znalezionej przy ciele wody, ale Sawyer nie pozwala mu. Wylewa ją tłumacząc, że przecież może być zatruta. Koreańczyk mówi na to, iż Nikki i Paulo mogli zostać uśmierceni przez potwora. („Stop! Monster.” – po kultowym „Aders! Aders!” to może stać się najlepszym tekstem Jina).
Nieco inna ekipa: Charlie, Hurley i Sawyer przeszukują namiot N&P. Znajdują słoiki z owadami, które wyłapywał Arzt; scenariusz serialu „Exposé” (w którym, jak odkrywają, grała Nikki), a także walkie-talkie, takie same, jakie Sawyer widział u Adersów. Nasuwa to im myśl, że para współpracowała z Innymi, zupełnie jak Michael. Charlie zauważa pewien brak logiki w tym rozumowaniu – dlaczego zatem Inni zabili N&P? Rozbitkowie obawiają się, że Adersi mogą być w pobliżu. Sun stwierdza, że to całkiem możliwe, w końcu zakradli się kiedyś do jej ogródka, by ją porwać. Charlie nerwowo przełyka ślinę, widać, że waha się, czy powiedzieć Sun prawdę (patrz odcinek 2x13 „The Long Con”). Sawyer, również cokolwiek nerwowy, wydobywa broń i mówi, iż pójdzie na zwiad. No i idzie. Następuje jeszcze kultowy moim zdaniem tekst:
Hurley: Skąd masz broń?
Sawyer: Zabrałem tamtym.
Hurley: Kiedy zamierzałeś nam powiedzieć?
Sawyer: Teraz?
Hurley pyta Desmonda, czy ten słyszał o tragedii. Chce wyciągnąć w niego jakieś informacje, w których posiadanie wszedł być może dzięki swym niezwykłym zdolnościom. Niestety, Des jest w stanie zaledwie puścić plotkę o tym, że widział rano Nikki kłócącą się z Sawyerem. James wcześniej mówił, że nie zna N&P. Cała sprawa zastanawia Hugo. Relacjonuje rozmowę z Desem Charlie’mu i Sun, którzy zostali przy cmentarzu. Ci nie chcą w to uwierzyć. Hurley idzie więc po Desmonda. Charlie przyznaje się Sun do tego, co jej zrobił. Tłumaczy, iż był wówczas opętany złością i chęcią odegrania się na Locke’u. Ponadto był to pomysł Sawyera. Wściekła Sun odchodzi.
Później grupa zaczyna kopać grób. Hugo naskakuje na Sawyera, by ów oddał mu pistolet. Jak się okazuje, broń nie była nawet naładowana. Hurley żąda od Jamesa wyjaśnień. Sawyer opowiada, że Nikki chciała wziąć mu rano broń, ale jej nie pozwolił. Po jej śmierci, zauważywszy brud za jej paznokciami, Sawyer zaczął poszukiwać miejsca, w którym coś zakopała. Znalazł tam woreczek z diamentami. Rzuca je Sun i wkurzony, że przyjaciele go o coś oskarżają, odchodzi w dal.
Jeszcze później James kontynuuje kopanie grobu. Sun oddaje mu woreczek twierdząc, że tu, na wyspie, jest bez wartości. Mówi mu, że wie, kto był pomysłodawcą jej porwania. Nie powie jednak Jinowi, bo wtedy musieliby kopać kolejny grób. Uderza wszakże Sawyera w twarz; niech ma za swoje!
Rozbitkowie chowają Nikki i Paulo. Sawyer wysypuje na ich ciała diamenty. Akurat kiedy spada na nią ziemia, Kiele otwiera oczy. Nie może jednakże krzyknąć, jad pająka wciąż na nią działa. Jej postać pokrywa warstwa ziemi.

Isl

Szablon nasz i tylko nasz. Grafika: Black Smoke, html: Island Monster.

Wyślij wiadomość
Jesteś gościem na tej stronie
(licznik założono 3 marca 2006)


Sklep z grami, gry rpg, karcianki, gry planszowe, bitewne i figurkowe

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!serial lost TOPLISTA


Najlepsze strony o


Seriale w TV


Toplista o serialach


:: Szablony na blogi::